" Kändes konstigt att boka med ett bolag men sen få hyra bilen av ett annat där de inte verkar samverka. "
" Otrevlig personal vid hämtningen. Mer eller mindre hotade om hur dyrt det skulle bli med en enda skråma på bilen. Hade tecknat försäkring med Autoeurope men det avfärdade utlämnaren och ville att jag skulle teckna en försäkring för 540 euro. Ungefär vad halva bilhyran kostade. Bilen jag fick var redan repad något enormt. Bilen i sig var bra. Invändigt var den ren. Utsidan väldigt dammig. Lämningen gick bra dock. Den personen var trevligare. "
Prisvärt: 6 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 8 Fordonets skick: 5
" Bra! "
" väldigt trevliga, allt gick smidigt o bra! "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Bilen var väldigt smutsig på utsidan . Så svårt att se alla märkena på bilen . Kolla noga så alla märkena på bilen är registrerade på bilen . "
" Trevlig personal . Snabb in/ utcheckning . "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 5
" . "
" . "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Hjälper ni till och driva på detta mot Noleggiare skulle jag vara mycket tacksam. "
" Det är så dåligt hanterat av Noleggiare, oförskämt! Vi lämnade tillbaka bilen i bra skick tidigt på morgonen då inte personal var på plats. Efteråt menar Noleggiare att vi inte lämnat tillbaka hatthyllan. Det fanns aldrig en hatthylla i bilen och jag har försökt att kommunicera med dem om detta och visat på bilder men de svarar knappt på mina frågor där jag undrar om de kan motbevisa. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 2 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 9
" Tyvärr angav Noleggiare att AutoEurope lovat för mycket avseende bilstorlek. Vi fick inte in väskorna! "
" Många skador på bilen. Mindre än den som beställdes avseend lastutrymme. Erbjöd uppgradering till större bil mot mycket hög kostnad, vilket vi inte accepterade. "
Prisvärt: 4 Personal vid hämtning: 5 Hantering vid lämning: 6 Fordonets skick: 3
" Har haft bra erfarenhet av er och hoppas ni hanterar försäkringsfrågan bra också. Vi får väl se. "
" Oseriöst att "hitta" en skada som man inte ser. Fanns troligtvis när man hämtade bilen och dom utnyttjar den flera gånger. "
Prisvärt: 4 Personal vid hämtning: 7 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 3
" Jag har hyrt genom er massa gånger o det har varit bra. Dock denna gång inte nöjd. Har mailkontakt med uthyraren så får se vad som händer. "
" När jag hämtade bilen och inte ville köpa extraförsäkring var personen otrevlig i sin förklaring i att jag var ansvarig för alla fel. När jag kollade bilen lös en lampa som visade att däcken inte hade tillräckligt med luft. Tog lång tid att fixa innan jag kunde åka. Tycker det borde varit kollat. När jag skulle lämna bilen var det kaos på parkeringen. Bilar överallt o trångt. Jag stod i någon form av kö men alla trängdes sig o personalen var inte ett dugg intresserad av att försöka få någon ordning. När jag efter att väntat länge fick jag till slut prata med en kvinna som sa att hennes kollega som var ute bland bilarna skulle kolla bilen. Men det kom aldrig någon så jag gick tillbaka o då följde kvinnan med o kollade bensinen. Hon ville inte kolla bilen, sa att det var Ok så. Jag ville att vi skulle kolla men hon skrattade och sa ok. Nu har jag fått mail om att bilen hade en skada som jag ska ersätta. Jag hade inte skadat bilen. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 5
" Inget att säga här "
" Försöker sälja på dig ytterligare försäkringar även när du tagit full brake down skydd. Fick även lämna en deposition på 100euro som jag nu en vecka efter ännu inte fått tillbaka. Har även inte fått ett återlämnings kvitto. "
Prisvärt: 4 Personal vid hämtning: 4 Hantering vid lämning: 2 Fordonets skick: 7
" Bokningsproceduren har gått smidigt. Min förhoppning är Auto Europe även är smidiga vid hantering av reklamation. "
" Bedrövligt bemötande av personal, känsla av att man blir lurad och att bägge parter vet om det och man är maktlös. Jag har skickat reklamation för denna hyran. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 4 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 4
" Bra urval. Smidigt. "
" Första bilen var väldigt sliten och fick punktering efter några km. Uthyraren var väldigt tillmötesgående och vi fick en ny bil i betydligt bättre skick. "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 5
" De va smidigt att boka, men nu inväntar jag min ersättning som jag fick betala på 110 euro eftersom jag tecknade extra försäkringen hos autoeurope. Hoppas jag får den, har mailat in alla dokument som de ville ha. "
" De va inte hjälpsamma vid upphämtning de ville inte följa med ut och kolla på alla skador jag fick göra det själv jag fotade ca 15 skador och bilen va helt blöt! När jag lämnade bilen så påstod de att jag har orsakat en liten lite skada höger kjolpaket längst ner som knappt syntes och fick betala 110 euro. "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 2 Hantering vid lämning: 2 Fordonets skick: 7
" Bra och pålitlig firma som vi använt oss av majoriteten av alla resor i Europa, främst Italien. "
" Andra gången vi hyr från Noleggiare i Rom. Precis som första gången tog det mkt lång tid i uthyrningsdisken, en timme. Detta då varje person före ska fylla i blankett med penna som sedan ska matas in i datorn av personalen. Vi hittade en skylt om att fylla i webbformulär under tiden vi köade vilket gjorde att när det väl var vår tur gick det på 5 minuter att göra klart för uthämtning. Problemet därefter är att den bilen vi blivit anvisade inte finns inne i garaget. "At the car wash" var infon till oss och de tre andra sällskapen som värnade på bil när vi kom till garaget. Samma sak hände oss förra året då de 5 minutrarna innebar mer än en timmes väntan på bilen. Det är med andra ord ett lotteri om din bil finns i garaget eller inte. Vissa som kommer upp efter dig får sin bil direkt få den står på plats, andra inte. Dock är det precis som första gången vi hyrde bil via dem, en bra bil vi fått, bättre än klassen i bokningen. Men pga de enorma väntetiderna blir de annan firma nästa gång! "
Prisvärt: 4 Personal vid hämtning: 2 Hantering vid lämning: 8 Fordonets skick: 9
" Jag har tidigare bokat många bilar från Auto EUROPE och det har alltid varit bra upplevelse. Lite krånglig att komma i kontakt med kundtjänst ibland och man blir hänvisade till biluthyrningen. "
" - de tog inte emot varken elektroniskt kreditkort eller någon annans kort i sällskapet eller kontant för självrisken - bilen var inte städat alls, det var smutsfläckar överallt - bilen luktade mycket illa, antingen djur eller annat under flera dagar. Även när vi öppnade alla fönster i flera dagar så luktade fortfarande bilen mycket illa - ingen vänlig bemötande alls - de försökte lura på oss en skada som fanns redan på bilen när vi hämtade bilen. Vi hade bild som bevis annars var vi tvungna att betala extra - bilens AC fungerade inte som det ska och var varmt i bilen - det var en diesel bil och behövde Add Blue. Lampan lyste. "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 3 Fordonets skick: 1
" N/A "
" N/A "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 8 Hantering vid lämning: 7 Fordonets skick: 8
" Positive "
" Positive "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 9
" Always worked well. Annoying systems aren't connected so always have to reenter all my credentials at pick-up irrespective of rental company. "
" They tried to scam me by inventing "damages" that was hardly noticeable to the eye and had no impact on the car or its value whatsoever. The agent used more than 5 minutes to review the exterior of the car to really try to come up with the two invented "damages". When I pointed that out, the agent said "I don't care, it's a damage and you need to prove to me you didn't do it". Luckily I had filmed the entire car at pick-up and by enlarging photos ridiculously much, I could prove the two non-noticeable damages ready existed at pick-up. He was very frustrated and angry I could prove it. It was an obvious scam to try to claw money from me for things not visible. I have photos to prove this case. "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 5 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 8
" AutoEurope fungerar, men om ni använder opålitliga partners kommer jag byta företag. "
" Han gick igenom bilen och hittade 2 små skador som var omöjliga att se eftersom de var så små. Satt på skärmen bak nästan under bakluckan. Detta kändes som en scam. Kändes som han kände till dessa småfel och de var inte gjorda av oss och helt omöjliga att se. Jag har fått en faktura som jag kommer vägra betala. Har även skickat mail till er om detta ärende, men inget svar ännu. "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 10
" Works ok for the purpose of price comparison in some way. Sadly the rental companies are abusing the information and take out their profit from the customers in other ends.. "
" Photos, photos, photos. Always be sure to document what you are hiring. From inside, outside and even under the car. Be ready for argumentation at return. Words are just water. Dont listen to the staff. Prices are stated in the documents of what you signed and need to sign to pay for your so called "damages" that they will surely find. Add to the stated rental cost another 350 euro. Who knows maybe higher depending on the mood of the staff. Their insurance, presented at the check-out desk, is 30 euro per day. You are probably better of with some of the bigger international companies if you dont like taking risks? "
Prisvärt: 4 Personal vid hämtning: 4 Hantering vid lämning: 3 Fordonets skick: 3
" alltid ok "
" Bokade bil i klass som citroen c5 aircross Fick en MG zs, bilen kan ej klassas detsamma den är stor men bilen är av dålig kvalitet motor är seg och bränsle förbrukning dålig. dessutom för fullcover färsökring kostade dryga 50€/dygn "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 7 Hantering vid lämning: 7 Fordonets skick: 8
" Vänlig och hjälpsam personal på själva företaget. Det vara bara nattvakten som inte var hjälpsam alls. "
" Vi lämnade bilen på natten och fick då ingen hjälp att ringa efter en taxi. Killen som jobbade då var nattvakt och jobbade inte för Noleggiare. Det blev väldigt besvärligt för oss att han inte kunde ringa efter taxi eftersom vi inte alls kände till Milano där detta var. "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 10
" Easy to compare available offers and to book. Great with Full cover options and the cancellaton possibility including its simple, no frills handling. So far I always use Auto Europe for holiday rentals. "
" Quick handling but few available vehicles. Had ordered and paid for a B-segment SUV but got a regular small B-segment car. (=In reality a down grade). This time not critical for me but a more peeky client had been deeply disappointed and demanded compensation etc. "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 8 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 7
" Gick bra, första bilen luktade cigaretter men fick en till "
" Gick bra, första bilen luktade cigaretter men fick en till "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 8 Hantering vid lämning: 8 Fordonets skick: 3
" Bara positiva erfarenheter "
" Bilen saknade höger hjulsida fram, hade några mindre skador på höger sida och var slarvigt städad vid uthämtning. Personalen sa vi uthämtning att de mindre skadorna inte skulle vara problem vid återlämning. När vi sedan lämnade tillbaks bilen påstod personalen att vi skulle betala för en mindre skada på höger hjulsida av plast bak. "
Prisvärt: 6 Personal vid hämtning: 4 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 4
" Jag har använt Auto Europe många gånger och kommer att fortsätta med det. Det är bara den specifika uthyraren Noleggiare som jag är missnöjd med. "
" Vi fick först en bil som långsamt tappade trycket i ett däck. Förlorade en hel semesterdag pga detta, då vi fick ta oss tillbaka till Florens för att byta ut bilen. De ville dessutom först att vi skulle betala för ett fel som helt klart fanns på bilen när vi hämtade ut den. Vi återlämningen tvingades vi betala 1800 SEK för en minimal repa på en fälg. Repan fanns med stor sannolikhet redan när vi hämtade upp bilen, vi använde endast bilen för att ta oss från Florens till en villa på landsbygden, och parkerade aldrig vid någon trottoarkant eller liknande. Jag hade heller aldrig kunnat föreställa mig att den mikroskopiska repan skulle räknas som en skada på fälgen. Vi hade bråttom till ett tåg och hade ingen möjlighet att stanna och tjafsa om detta. Jag fick senare veta att en släkting som hyrde en likadan bil hos denna uthyrare vid samma tillfälle råkade ut för exakt samma sak. Jag har hyrt bil med Auto Europe ett tiotal gånger via ett antal olika uthyrare, och aldrig varit med om något liknande. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 8 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 1
" d "
" Fullständig katastrof. Utlämningen gick förvisso snabbt. Men mannen som lämnade ut var fullständigt ointresserad och nonchalant. Det enda som påpekades var att alla skador var dokumenterade och fanns att återse i dokumentet som kommer på mail. Synpunkter på övriga skador förkunnades redan vara noterade. Vid återlämningen var det annat intresse. Då låg mottagaren såväl över huv och vindruta som under bilen. TIll slut hittade nämnda person ett skrapmärke... Under bilen...Huruvida det fanns där från början eller ej ska jag låta vara osagt då jag inte själv lade mig och kikade under bilen från start. Men deras beteende skriker professionella scammers. Så håll er borta! "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 9
" Helt ok "
" När jag fick bilen var det många repor. När vi lämna tillbaka så hävdade dom att ett stenskott var en kostnad jad får ta på 200 EUR. Lite personal så man fick vänta länge. Kommer aldrig hyra av dem igen. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 3 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 3
" Smidigt att boka och att det ligger nära flygplatsen "
" Mycket bra, trevlig personal. Dyrt när man boka en lite större bil (6p) jämfört med normal bil (5p) "
Prisvärt: 4 Personal vid hämtning: 9 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Lätt och översiktlig boknings sida. "
" Bra service vid upphämtning o inlämning av bil. "
Prisvärt: 9 Personal vid hämtning: 8 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Auto Europe är mycket bra brukar hyra bil av er flera gånger per år, däremot första och sista gången jag hyrade via Noleggiare, det säger lite om bemötandet. "
" Vid återlämnandet påstod kundmottagaren att det fanns en skada (repa) på HF skärm som inte gick att se. Kostnad 180 EUR. "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 5 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 8
" ... "
" The staff speaks excellent English. They've provided professional technical support throughout our trip very quickly . "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Långsam kundtjänst som inte agerar om man inte ringer och pushar på. "
" Tog dubbelt betalt och förnekar det. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 5
" We had issues with the rental company so I called the customer service to get help to solve the issues. Auto Europe helped me and in the end helped me to get coverage for the incorrect extra fees. Very thankful for the support and help. "
" This is a scam company. Noleggiare asked us to pay an additional 700 Eur at arrival to get the car that was specified in the voucher from Auto Europe. They claimed that the specified car was another category. When returning the car they tried to get us responsible for damages that we had not caused. Luckily I had video evidence that this was there from start. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 10
" Skulle jag troligtvis göra. Dock skulle jag uppskatta om ni kan utveckla processen när det kommer till bokningen. Jag anger alla uppgifter på er hemsida och sedan ska alla uppgifter uppges igen när jag skall hämta ut bilen. Det måste gå att göra mycket bättre. "
" Anser att jag har gjort en skada på bilen som jag inte har gjort. Vid utlämning var det mörkt och bilen var av en mör färg vilket gjorde det omöjligt att se att repor och märken. Det som Noleggiare påstår jag har gjort är dessutom i princip under bilen vilket gör det nästintill omöjligt att se. "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 2 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 5
" Smidig bokning. "
" Nöjd "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Allt funkade fint, men alltid klurigt vid bokning då det lyfts fram en modell man sedan nästan aldrig får vid uthämtningen. Det står förvisso "or similar" men det är alltid en något mindre modell känns det som. Vi bokade en full size SUV exemplifierad med en Land Rover Discovery, vi fick en Cadillac XT4. Fin bil men mindre än en Land Rover så det var på håret att vi fick plats med våra skidor och övrig packning. "
" Vi hade beställt en "full size SUV" men lastutrymmet var mindre än på vår mellanklassbil. Lyxig förvisso men inte så rymlig som vi förväntat oss. "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 7 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 9
" Hej! Jag mejlade samma vecka och krävde att få ersättning för självrisken, men har fortfarande inte fått något svar eller återbetalning. Dåligt!!!!! "
" Det fungerade bra. "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 9 Hantering vid lämning: 7 Fordonets skick: 10
" Kändes tydligt och bra "
" Mycket bra att bilen fick en genomgång vid återlämning så man slipper vara orolig i flera veckor. Tråkigt att man inte fick det vid hämtning. Man fick skaderapport från befintliga skador endast via mejl och det var svårt att få uppkoppling vilket upplevdes lite stressigt pga tidigare upplevelser med sixt. "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Nej "
" Betalt bokningen i förväg men sen ska man lägga en deposition med ett kreditkort som knappt existerar i Sverige så ett Mastercard utan kredit fungerar inte i spagettilandet. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 6 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 6
" Det var bra erfarenhet. "
" Det var bra erfarenhet. "
Prisvärt: 9 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 6
" Bra och lättläst hemsida som visade precis det jag behövde för att lättillgängligt och snabbt kunna boka den bil jag ville ha "
" Trevlig, serviceminded snabb personal och trevlig bil "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Enkel bokning "
" Det ända att klaga på är tiden det tog att hämta bilen, extremt långsam hantering där man ska fylla i alla sina uppgifter igen fast man redan fyllt i det vid bokningen på nätet. "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 6 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Funkar bra! "
" Otroligt lång tid för att få ut bilen, och då efter en halvtimmes väntetid på shuttlebussen. "
Prisvärt: 6 Personal vid hämtning: 4 Hantering vid lämning: 9 Fordonets skick: 10
" Ni är ju ansvariga och ni bör ju kvalitetssäkra de som hyr ut, som i detta fall falerat. "
" Bedrövlig hantering vid hämtning. Tog 3 timmar!! Kaos vid disken. Otrevlig personal. "
Prisvärt: 5 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 8
" För första gången på 15 år blev det problem med kostnaden för att få ut hyrbilen. Enligt kontraktet från er så skulle kostnaden för att ta bilen till ett annat land vara 12 euro för hela perioden, men Noleggiare ville ha 6 euro per dag vilket resulterade i att jag fick betala 66 euro extra för min rent. Jag har skrivit och lämnat in alla dokument som ni begärt, till er om att få pengarna tillbaka från er för jag tycker att det är erat ansvar att komma med riktig information. "
" Trevlig vid utlämning. Lagom dryg vid inlämning. Bilen inte rengjord invändigt. Damsugen möjligtvis men absolut inte avtorkad eller spritad. Hittade också en ganska stor skada på bilen som var övermålad och som inte var antecknad i kontraktet. "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 5 Fordonets skick: 7
" . "
" . "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 6 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" . "
" Saknade förhandsinformation vid bokning att jag utöver bokningskostnad skulle betala ytterligare 300 euro för en försäkring för att kunna ha en trygg semester. Det förstörde upplevelsen ganska mycket. "
Prisvärt: 4 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Bra & enkel hemsida. Bra löpande information & enkelt att boka! "
" Snabb utlämning, inga försök att sälja in ytterligare försäkringar, ren & snygg bil. "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Bokade 2 bilar samtidigt o hämtning på flygplats var ett krav , en bil blev Sicily by car på flygplatsen o den andra blev 1 km utanför , väntade på hämtning i 45 minuter "
" Tog 2 timmar att få ut bilen trots förbokat, varmt o svettig lokal o bilen var skitig invändigt o utvändigt. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 4 Fordonets skick: 1
" Med tanke på er representant i Bologna - Noleggiare så måste det bli ett underbetyg även för er. "
" Det tog otroligt lång tid att komma förbi alla administrativa uppgifter de ville ha. I stort sett allt hade jag redan levererat vid beställningen. Vi var 3 st i familjen o hämtade 3 bilar. Det tog säkert 1, 3 timmar totalt. Oacceptabelt! Via er så ingick det en grundförsäkring med stöld osv. Men N. Ville ha ca 4000 för en halvförsäkring. Rena stölden tycker jag. Vid uthämtning g av bilarna tog det lång tid och dålig introduktion på resp.bil. Vid inlämning fick vi vänta bra länge innan det kom någon o checkade bilarna. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 2 Hantering vid lämning: 2 Fordonets skick: 10
" Smidigt och tydligt , men säkerställ professionell hantering av underleverantören. Varför fylla i allt igen hos leverantören? Då kan man lika gärna boka direkt. "
" Trots voucher, så fick jag fylla i allt manuellt igen. Det tog 20 min i expedieringstid. Konkurrenterna har begripit digitaliseringens fördelar, där adm på plats tar 5 min. Själva bilut/inlämning i garaget betyg 10. "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 5 Fordonets skick: 10
" Jag har skickat in info om händelsen till er, men inte fått någon respons. Jag tog den försäkring ni erbjuder på er sida, via en tredje part. Jag ser inga kontaktuppgifter för dem. När jag ringer till er, kl 14 en tisdag, så får jag information att kontoret är stängt och att jag kan hitta öppettiderna på hemsidan. Det har jag inte heller lyckats hitta. "
" Min bil sades ha fått ett sönderbrutet lås på dörren på förarsidan och att punkteringskitet saknades. vid lämnandet informerades jag också om att det var väldigt vanligt just på fiat 500. Särskilt i Catania. om jag istället fått den informationen när jag hyrde bilen hade jag ställt den i ett nattlåst garage när jag var i catania. Den var dock parkerad på en bemannad parkeringsplats med bom. noleggiare har dragit 3500 sek från mitt konto. Jag har inte fått någon information. "
Prisvärt: 3 Personal vid hämtning: 3 Hantering vid lämning: 4 Fordonets skick: 10
" Alltid varit bra "
" Only downside is that they are off the airport and you need a shuttle "
Prisvärt: 9 Personal vid hämtning: 9 Hantering vid lämning: 9 Fordonets skick: 9
" Beställningen fungerade bra "
" Det fungerade bra "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" När jag pratade med er var det inget problem att hämta ut bilen innan klockan 23,00 "
" Vi hämtningen av bilen så var uthyraren väldigt otrevlig och stressad,vårt flyg var försenat och vi landade klockan 21,30. Jag hade säker ställt att vi kunde hämta ut bilen till klockan 23,00 dagen innan i Sverige.Men när vi kommer fram säger uthyraren att vi måste betala 50 euro för att han ska vara kvar och vi ska få våran bil. Han säger också att vi inte har någon försäkring på bilen,även fast jag har betalat för det får jag betala över hundra Euro för det också. Han klagar också på min handstil när jag ska skriva avtalet på bilen. Varför måste jag betala över 150 Euro extra för denna det förstår jag inte. Vi är mycket missnöjda med uthyraren och att vi fick betala lika mycket extra som det kostade att hyra bilen. Tycker att dom pengarna borde vi få tillbaka . //Kjelle "
Prisvärt: 6 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Vi brukar vara nöjda med autoeurope. "
" Vi hyrde bilen med självriskeluminering, men vi tvingades att betala 287 euro pga. att vi inte äger något kreditkort, utan enbart debitkort. Det här beloppet skulle täcka en extra självriskeliminering. Vi har förut aldrig haft problem med att få blockerat ett valfritt belopp vid biluthyrning tidigare. Vi fick inga dokument med oss från firman om uthyrningen utan fått lovat dessa per e-post 2 gånger, men dokumenten kom aldrig. "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 7 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 9
" Easy to book and choose type of car "
" Easy pickup, easy drop off. "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Fina rena bilar "
" Funkade jätte bra "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Ok "
" Nice "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Snabb och enkel bokning. "
" Trevlig och proffsig personal. "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" . "
" . "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 1
" - "
" - "
Prisvärt: 9 Personal vid hämtning: 8 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 9
" Väldigt smidigt att boka via er "
" Otrevlig personal. "
Prisvärt: 5 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 5 Fordonets skick: 7
" Snabb och billigt hyra. "
" Bilen vi fick var över förväntan. "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 8 Fordonets skick: 10
" Enkelt å bra "
" Allat va bra å enkelt xtra bra att dem lämnar å hämtar från flygplatsen.. de försöker sälja deras xtra försäkring men auto har ju oxå en som funkar lika bra "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Enkel bokning. Bra pris. "
" Det tog över en timme att få bilen efter att vi gjort klart alla papper. Känns som de inte visste vart bilen var. "
Prisvärt: 5 Personal vid hämtning: 2 Hantering vid lämning: 6 Fordonets skick: 10
" Det gick smidigt att boka och mycket bra pris "
" Det var en hel del problem med deras datasystem som känndes gammalt när jag hämtade ut bilen. Annars inget problem "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 9