" Auto Europe fungerar ju enbart som bokningsmäklare. I fallet med Klass Wagen bokade vi bilen via AE och la till en separat allriskförsäkring för en rejäl slant, som därtill skulle behöva en deposition på 3500 EUR. Väl medveten om att det var en försäkring vi själva skulle hantera om något hände. Dock var det en försäkringslösning som inte klass Wagen accepterae utan meddelade att det enda de fått från AE var en bilbokning och att vi var tvugna att ta en försäkring via KW för att få ut bilen, antingen en grundförsäkring eller en heltäckande allriskförsäkring, så det var bara att vackert betala dubbla försäkringar. Deras tydliga besked var att Försäkringar via AE inte var något de tog hänsyn till, utan man hade fullt kostnadsansvar för sador, utan maxbelopp och att det var mycket svårt att få polisrapporter för olyckor i Portugal. Så med den erfarenheten i bagaget och tidigare dålig support från Auto Europe är min rekommendation att boka direkt via uthyrningsföretagen, gärna de etablerade Herts Avis etc, i stället för att gynna oreriösa smånasare på lokala marknader. Återigen, som mäklare tillför inte AE något till affären, eller sänker priset, jämfört med direktbokningar. "
" Accepterar inte de försäkringar man köper till via i detta fall AutoEurope, utan tvingar på en egen försäkring för samma pris som bilhyran. Fick en bil där motoroljan tog slut, tveksamt om motorn servats de senaste åren med tanke på skick och smuts. Vid deras "allriskförsäkring" som skulle täcka alla skador, så får man en väl sliten bil i ett skick som gör det meningslöst att dokumentera skavanker. Dock ska ju nya täckas av försäkringen. Ok service från personal, men med tanke på att vi fick betala dubbla försäkringar, både AE och Klass Wagen kan man konstatera att de större aktörerna som Hertz Avis etc erbjuder bättre bilar, bättre försäkringar och bättre pris, så lägg inte tid på att hitta billigare alternativ som inte ger någon förtjänst i slutändan. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 5 Hantering vid lämning: 7 Fordonets skick: 4
" 0 "
" Har hyrt bil många gånger tidigare i Portugal, det har alltid fungerat bra. Klass Wagen var tyvärr uselt, otrevligt bemötande och en orimligt aggressiv försäljning av extratjänster. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 9 Fordonets skick: 7
" 0 "
" 0 "
Prisvärt: 9 Personal vid hämtning: 8 Hantering vid lämning: 9 Fordonets skick: 8
" Ok "
" Det var en skrämmande o treor likt upplevelse vid hämtning av bilen. Vi fick inte vara med när personalen hanterade hämtningen av bilen till andra kunder, o personalen försökte skrämma oss hela tiden... vi övervägde då att lämna kontoret utan att hämta bilen o hitta en annan hyr firma "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 9 Fordonets skick: 5
" Parkeringsskada hanterades på ett mycket professionellt sätt "
" Parkeringsskada hanterades på ett mycket professionellt sätt. "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" prisvärt bra "
" enkel smididigt "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 9 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 9
" Auto Europe kunde inget göra och vi fick betala hyran trots det dåliga bemötandet. "
" När vi skulle hämta bilen var de bara intresserade av att sälja tilläggsförsäkringar. När vi inte var intresserade hjälpte de oss inte alls. Vi fick inte något protokoll på bilen av dem. När vi väl fick ett var det endast tre små fel rapporterade men den bil de erbjöd oss en bil med en massa bucklor och repor. Vi skulle betala dyrt för minsta skada. Det resulterade i att vi avstod att hyra bilen (trots att klockan var 02:00). Oerhört dåligt bemötande - en riktigt lurendrejarfirma. "
Prisvärt: 7 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 3
" Bra "
" De tjatade om försäkring "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 7 Hantering vid lämning: 9 Fordonets skick: 7
" Har hyrt bil genom er i Portugal de senaste 9 åren ett flertal gånger varje år och aldrig råkat ut för något liknande. Har försökt få pengar tillbaka men fick nej av er. Fick gå direkt till Guerin istället då det var sent på kvällen.Inga problem. De förstod inte varför Klass Wagen nekat mej. "
" Fick inte hämta bilen då det stod Toni Johansson på mitt kort och James Toni Johansson i mitt pass .Detta har aldrig hänt förut. Har använt mitt kort över hela världen utan problem. Fick dåliga vibrationer så fort jag kom in på deras kontor. "
Prisvärt: 1 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 1 Fordonets skick: 1
" Helt ok. Mycket bra prisnivå "
" Mötet med säljaren var skrämmande. Skapade stor oro. Försökte på alla otäcka sätt sälja försäkring som redan ingick. Uppmanades också tvätta bilen innan lämning. Mottagaren väldigt trevlig. "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 1 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Smidigt "
" Smidigt "
Prisvärt: 10 Personal vid hämtning: 10 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 10
" Jag har bara haft bra erfarenheter ang Auto Europe. Ni skull kunna vara mera tydliga angående eran försäkring. "
" They was very picky concerning all small scratches when they left the car, so we almost start to be worried because it's always small scratches on a old car. It went well when we comeback with it. They will also sell insurance and they inform us ghat Auto Europe didn't cover everything. They have also clean the window with dirty towel and it was very difficult to see anything out from the front window when then sun light on the front window. "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 4 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 9
" Ok "
" Ok "
Prisvärt: 8 Personal vid hämtning: 9 Hantering vid lämning: 10 Fordonets skick: 9